Dysplazja u psa
Dysplazja u psów FAQ – czyli najczęściej zadawane pytania:
Czym jest dysplazja stawu biodrowego u psa?
Dysplazja jest chorobą głównie genetyczną – oznacza to, że istnieje większa szansa wystąpienia tego schorzenia u psów, których rodzice chorowali na dysplazję. Choroba objawia się nieprawidłową budową stawu biodrowego, za którą w dużej mierze odpowiadają geny. Natomiast jeśli pies miał zdrowych rodziców, ryzyko zachorowania maleje i wynosi mniej niż 10%. Warto jednak wykonywać działania profilaktyczne, aby zapobiec rozwojowi choroby, szczególnie u ras, które mają do tego predyspozycje.
Jakie są objawy dysplazji u psa?
Pies w początkowych etapach choroby może mieć trudności z wchodzeniem po schodach, wykonywaniem gwałtownych ruchów. Niechętnie chodzi na spacery i biega. Czasem ciężko połączyć te objawy akurat z dysplazją. W dalszych etapach choroby, pies ma widoczne trudności z poruszaniem się, kuleje i bardzo powoli wstaje czy siada. Wynika to z bólu, który powoduje nieprawidłowa budowa stawów biodrowych.
- ostrożny, powolny chód
- odciążanie jednej łapy podczas siadania, kładzenia się
- sztywny, nienaturalny chód
- niechęć do biegania
- królicze skoki
- ostrożne wstawanie z posłania
- problemy z wchodzeniem po schodach
Symptomy dysplazji są dla właścicieli psów widoczne dopiero w późniejszych etapach choroby, początkowo może być trudno je powiązać właśnie z tym schorzeniem.
Diagnostyka dysplazji stawu biodrowego?
Diagnostyka tej choroby polega na badaniu ortopedycznym. Takie badanie pozwoli na dokładną diagnostykę, określenie stadium zwyrodnienia i podjęcie odpowiedniego leczenia. Najczęściej wymagane jest dodatkowe badanie RTG.
Jak leczymy dysplazję stawu biodrowego u psa w Klinice Kurosz?
W zależności w jakim stopniu zaawansowania jest choroba, lekarz weterynarii dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ono na rehabilitacji, a w razie konieczności podaje się również leki przeciwzapalne. W naszej klinice w Gorzowie Wielkopolskim, zespół doświadczonych lekarzy weterynarii zaopiekuje się Twoim psem. Profesjonalne podejście i w pełni wyposażone laboratorium, pozwolą sprawnie zdiagnozować dysplazję u psa i przeprowadzić proces rehabilitacji.