Rehabilitacja
Medycyna weterynaryjna radzi sobie z coraz większą ilością coraz bardziej poważnych schorzeń na jakie zapadają zwierzęta udomowione przez ludzi. Zestaw specjalizacji prowadzonych w Klinice Kurosz obrazuje postęp medycyny weterynaryjnej, która powoli zaczyna doganiać poziomem zaawansowania medycynę ludzką.
Rehabilitacja zwierząt stanowi uzupełnienie głównego nurtu terapii w takich obszarach jak:
- leczenie urazów powypadkowych
- onkologia
- przypadłości neurologiczne
- dermatologiczne
- kardiologia
Rehabilitacja to przywrócenie pacjenta do normalnego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego po urazach różnego typu lub długotrwałym, wyczerpującym leczeniu.
Rehabilitacja psów
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się rehabilitacja dla psa. Tuż za nią plasuje się rehabilitacja kotów oraz koni. Wynika to oczywiście po części z przewagi liczbnej „psiarzy” nad „kociarzami”, ale także ze względu na charakterystyczne zabiegi dla tych zwierząt. Rehabilitacja psa z dyskopatią lub po zerwaniu więzadła krzyżowego utkwiła już w świadomości opiekunów i nie jest dla nikogo zaskoczeniem.
Rodzaje rehabilitacji zwierząt
Pojęcie rehabilitacji mieści w sobie różne jej rodzaje w zależności od metod wykorzystywanych do stymulacji pacjenta.
- Kinezyterapia – (od greckiego kinesis – ruch) polega na leczeniu ruchem. Składają się na nią ćwiczenia bierne z wykorzystaniem siły zewnętrznej, czyli siły terapeuty: np. zgięcia, wyprosty, rotacje, przywodzenia, odwodzenia oraz streching, a także ćwiczenia czynne, które odbywają się dzięki skurczowi wywołanemu przez zwierzę. Wśród wielu ćwiczeń to właśnie te z zakresu ruchu (ROM – range of morion) i rozciągania mają ogromne znaczenie dla osiągnięcia lepszej ruchomości stawów oraz zwiększenia ich elastyczności, poprzez stymulację mięśni oraz układu nerwowego. Ćwiczenia aktywne są niewątpliwie jedną z najbardziej wartościowych metod wspomagających proces leczenia w rehabilitacji psów.
- Fizykoterapia – wykorzystuje występujące w przyrodzie naturalne czynniki fizyczne np. temperaturę, wodę, prąd, promieniowanie świetlne, promieniowanie UV i podczerwone, ultradźwięki (hydroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, sonoterapia, terapia falami uderzeniowymi, zimnolecznictwo, ciepłolecznictwo, helioterapia).
- Masaż – manipulacje na tkankach miękkich ciała.
Zalety zabiegów rehabilitacyjnych w różnych specjalizacjach weterynaryjnych
Oferowane w Klinice KUROSZ zabiegi kierujemy do pacjentów cierpiących na różnorodne schorzenia, które leczymy w ramach wielu specjalizacji weterynaryjnych:
- Chirurgia i ortopedia – po zabiegach chirurgicznych, głównie ortopedycznych, ale nie tylko. Rehabilitacja narządu ruchu zmniejsza bolesność po zabiegach i zapobiega przykurczom mięśni. Stosowana jest przy zapaleniach mięśni, kaletek, stawów oraz przy skręceniach i zwichnięciach kończyn.
- Geriatria – przy zwyrodnieniach kręgosłupa działa przeciwbólowo i przeciwzapalne. Stosowana również przy zanikach mięśniowych.
- Neurologia – przy zaburzeniach propriocepcji, problemach z utrzymaniem równowagi, bólach grzbietu, nerwobólach, a także zapaleniu nerwu twarzowego.
- Dermatologia – przy nieleczących się ranach, wrzodach, ropniach, stłuczeniach, krwiakach, liszajach, odleżynach, oparzeniach, bliznowcach oraz zapaleniu skóry.
- Stomatologia – stosowana przy zapaleniu dziąseł, zwalczaniu bólu, przy złamaniach zębów, krwiakach policzka lub innych krwiakach wewnątrz jamy ustnej, jako czynnik przyspieszający gojenie pooperacyjne, przy problemach ze stawem skroniowo-żuchwowym.
Przebieg wizyty rehabilitacyjnej u weterynarza
Jest to bardzo ważna wizyta, w czasie której następuje zebranie dokładnych informacji na temat zwierzęcia, ustalenie jego najważniejszych problemów oraz konkretnego i indywidualnego planu działania czyli ustalenie: rodzaju i ilości zabiegów niezbędnych do uzyskania określonego celu (w zależności od rodzaju zabiegu należałoby je powtórzyć 5-10 razy, czasem 2-3 razy w tygodniu).
Pacjent może być skierowany na zabiegi w ramach oferty naszej Kliniki:
- Laseroterapię
- Magnetoterapię
- Elektrobiostymulację
- Ultradźwięki