Karmienie królików
Opieka nad królikiem wcale nie jest uciążliwa. Warto jednak znać podstawowe zasady karmienia tych zwierząt, jako że niektóre składniki pokarmowe – i to takie których byśmy o to nie podejrzewali – mogą być dla królików niebezpieczne. Pamiętajmy zarówno o tym, że podstawę diety powinno stanowić siano (musi być dostarczane bez ograniczeń, a królik powinien mieć do niego stały dostęp) jak i o tym, że sposób żywienia królików zmienia się sezonowo.
DIETA JESIENNO-ZIMOWA
- liście dyni
- natka marchwi
- słonecznika itp. oraz inne okopowe (surowe)
- suszone liście koniczyny malin, truskawek lub inne, do tego pokarmy treściwe i granulaty.
DIETA WIOSENNO-LETNIA. Na dietę wiosenno-letnią musimy przechodzić po zimie bardzo ostrożnie i powoli. Zaczynamy od kilku listków zieleniny stopniowo dochodząc do większej ilości. Pokarm zielony musi być świeży. Składa się na niego:
świeża trawa, pokrzywy, koniczyna,
inne rośliny zielone oraz gałęzie drzew owocowych plus liście truskawek, malin itp.,
ponadto: brokuły, brukselka, cykoria (każdy jej rodzaj), liście selera, mniszek lekarski, sałata rzymska, pietruszka, nać marchwi, liście rzodkiewki, kiełki słonecznika, liście kalarepy,
dodatki warzywne i owocowe – korzeń marchwi, korzeń selera, korzeń pietruszki, jabłko, banan.
Króliki bardzo chętnie zjadają następujące chwasty, warzywa i zioła: babka, cykoria, koniczyna biała (po kwitnieniu), koniczyna czerwona (po kwitnieniu), mlecz pospolity, mięta pieprzowa, pokrzywa, pietruszka, rzeżucha, sałata rzymska, seler mięta, bazylia, koper ogrodowy, rumianek, koper włoski, lubczyk, szałwia.
NIE WOLNO KRÓLIKOM PODAWAĆ ŻADNEGO Z WYMIENIONYCH NIŻEJ PRODUKTÓW:
- żółte sery,
- mięso,
- czekolada,
- fasola,
- chleb,
- groch,
- orzeszki,
- cukier,
- kukurydza,
- pestki owoców: gruszek, śliwek, jabłek, wiśni, czereśni, moreli, brzoskwiń, nektarynek.
Nie zalecamy również przysmaków, jakie w sklepach zoologicznych sprzedawane są dla królików. Zawierają bowiem dużo kalorii, a poza tym są sztucznie konserwowane, co może królikowi zaszkodzić.