kontakt@klinikakurosz.pl 95 720 84 83 Pon - Pt: 8:00-20:00 | Sob - Nd: 10:00-20:00

Odrobaczanie psów i kotów

Odrobaczanie psów i kotów jest ważne nie tylko ze względu na ich zdrowie, ale także ze względu na zdrowie ich opiekunów. Robaki stanowią poważne zagrożenie, szczególnie dla dzieci!

Dla przykładu: glista może spowodować u człowieka nawet utratę wzroku, u zwierząt natomiast dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunki), złą kondycję, pogorszenie stanu okrywy włosowej czy zatrucie organizmu (u słabszych i chorujących młodych zwierząt).
Dlatego tak ważne jest zapobieganie inwazjom pasożytniczym poprzez profilaktyczne odrobaczanie zwierząt, a przede wszystkim regularne badania kału w kierunku obecności pasożytów.


Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, które sobie Państwo stawiacie w związku z tą przypadłością Waszych zwierząt. Nie na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź od razu. Dlatego najczęściej, zanim zastosuje się konkretny preparat, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii Kliniki KUROSZ.

  • Jak często należy odrobaczać zwierzęta? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to od trybu życia jakie prowadzi zwierzę. Inne podejście musimy mieć do domatora, inne do psa, który dużo czasu spędza na zabawach z innymi zwierzętami, a jeszcze inne na przykład, do kotów, które polują na myszy i inne drobne zwierzęta. Na uwagę zasługuje także tryb życia zwierząt pracujących (psy myśliwskie i policyjne ). Problem bowiem polega na tym, że mimo iż jednego dnia podamy preparat na odrobaczenie, to następnego dnia nasz pupil znów może „zapolować” na robaki !!!
  • Jakie środki przeciw pasożytom działają najskuteczniej? Mimo, że na rynku istnieje dużo preparatów zwalczających pasożyty i mają one bardzo dobre działanie to niestety, idealnego środka na robaki po prostu nie ma. Istnieje duża różnorodność pasożytów i każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem wrażliwości na stosowane przez nas leki. Dlatego też jednorazowe podanie danego preparatu może nie wystarczyć.
  • Jakim preparatem najlepiej odrobaczyć zwierzę? Na to pytanie bezbłędnie można odpowiedzieć tylko po wcześniejszym wykonaniu badania parazytologicznego kału. Badanie to jest szybkie, bezpieczne i nie wymagające dużych nakładów finansowych ze strony opiekuna zwierzęcia. Wystarczy dostarczyć do lecznicy próbkę kału i, po krótkim czasie, będzie już wiadomo czy w danym momencie należy odrobaczyć zwierzę, z jaką inwazją pasożytów mamy do czynienia oraz jaki preparat i przez ile dni należy stosować.
  • Czy pobierając próbkę kału do badania można się zarazić? Nie. Aby robaki mogły stanowić zagrożenie dla człowieka muszą być w tak zwanej formie inwazyjnej (jest to moment w życiu larwy robaka, która może wywołać chorobę). Świeży kał nie zawiera form inwazyjnych pasożytów, a zatem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka i zwierzęcia. Dopiero w długo leżącym, nie posprzątanym kale larwy robaków zmieniają się w formę inwazyjną.
  • Jak często należy badać kał? Aby mieć poczucie bezpieczeństwa należy badać kał co 3 miesiące. Udowodniono, że od momentu zarażenia się zwierzęcia robakami do momentu kiedy będą one w stanie wydalać formy zagrażające zdrowiu musi minąć 3 miesiące. Dlatego właśnie badanie kału pozwala przewidzieć to zagrożenie.
  • W jaki sposób pobrać kał do badania? W wypadku psa najłatwiej będzie to zrobić podczas spaceru, w wypadku kota – z kuwety. Do badania potrzebna jest niewielka ilość kału (około 1 gram). W recepcji Kliniki KUROSZ otrzymacie Państwo bezpłatnie, szczelnie zamykany pojemnik do pobierania kału zawierający łopatkę. Należy włożyć dwie łopatki kału do pojemnika i gotowe. Ważne, aby kał był świeży. Jeśli jednak nie ma szans na to, aby dostarczyć go od razu, można napełniony pojemnik przechować przez kilka godzin w chłodnym miejscu.

UWAGA! Pobierając próbkę należy uważać, aby nie pobrać wraz z nią gleby, w której również mogą znajdować się pasożyty.